Ciągłe przeplatanie się sezonu letniego i zimowego zmusza nas do przynajmniej jednej gruntownej wymiany zawartości garderoby w ciągu roku. Ta modyfikacja ubrań dla wielu z nas jest wyzwaniem – trzeba mieć dużo siły i chęci, aby uzupełnić szafę w rzeczy odpowiednie do danej pory roku i jednocześnie odłożyć zbędne przedmioty do przechowania. Aby to szybko i sprawnie zrobić wystarczy skorzystać z paru prostych porad.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem w sezonowej wymianie garderoby powinno być opróżnienie szafy ze zbędnych letnich bądź zimowych ubrań. Następnym etapem jest ich pranie i prasowanie. Odzież warto wyprać, by nie była pozostawiona nieświeża na długi czas przechowywania. Prasowanie za to pozwoli zmniejszyć objętość spakowanych później ubrań.
W co spakować?
Najpopularniejszym i najbardziej praktycznym przedmiotem do przechowywania ubrań są worki próżniowe. Ich zaletą jest atrakcyjna cena i przede wszystkim duża funkcjonalność. W zależności od wielkości worka można pomieścić w nich mnóstwo rzeczy a po odessaniu powietrza (zazwyczaj za pomocą odkurzacza) spakowana odzież zajmuje kilka razy mniej miejsca, poza tym jest dobrze chroniona przed wilgocią czy nieproszonymi gośćmi, np. molami. Worki próżniowe dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach, ale również i formach. Można bowiem kupić worek w formie wieszaka, który doskonale sprawdza się, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce w szafie. Dzięki nim np. stos zimowych kurtek zamieni się w płaski i wygodny w przechowywaniu pas odzieży. Dobrym rozwiązaniem są również zwykłe pokrowce. Przy wieszaniu odzieży nie zapominajmy jednak, by użyć drewnianych lub plastikowych wieszaków zamiast metalowych, by na materiale nie powstały żadne zagniecenia. Do worka lub pokrowca warto również wsadzić zioła, mydełko toaletowe lub zwykłą owocową herbatę, które zagwarantują rzeczom przyjemny aromat na czas przechowywania. Poza workami próżniowymi oraz pokrowcami jako schowek na ubrania doskonale się nada wiklinowy kosz wyłożony prześcieradłem lub lniany materiał np. w formie poszwy. Dzięki nim do odzież będzie mieć zapewnioną dobrą przepuszczalność powietrza. Przy samym układaniu rzeczy w koszu lub poszwie trzeba pamiętać, żeby na dnie wyłożyć wszelkie spodnie i swetry a na samej górze umieścić ubrania z delikatnego materiału.
A co z butami?
Niezależnie od tego, czy odstawiamy do przechowania obuwie letnie czy zimowe, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Podobnie jak w przypadku ubrań sandały, klapki, baletki dobrze jest dokładnie umyć i wysuszyć. Pozostałości z soli drogowej na butach zimowych najlepiej usunąć wodą z octem w proporcjach pół na pół. Wszelkie obuwie skórzane zabezpieczamy pastą lub specjalnym produktem antygrzybiczym, który chroni i usuwa nieprzyjemne zapachy. Wnętrze zarówno wysokich butów jak i zwykłych baletek warto wypełnić zwykłą szarą gazetą – w ten sposób uchronisz je przed wszelkimi zniekształceniami. Najlepszym miejscem na przechowywanie różnego obuwia są kartonowe pudełka, które dobrze przepuszczają powietrze.
Skutecznie walcz z molami!
Do walki z molami wybierz sprawdzone produkty. W pokrowcach i workach oraz innych miejscach z odzieżą umieść zawieszki przeciwmolowe, pięknie pachnące mydełka lub bardziej naturalne bawełniane woreczki wypełnione lawendą, miętą, szałwią czy skórką pomarańczy.