Pokrzywa jest współcześnie niedoceniana. Mimo to, mówi się, że jest to jedna z najlepszych roślin leczniczych. Takie właściwości ma zarówno korzeń pokrzywy jak i łodygi, liście oraz kwiaty. Jest mnóstwo schorzeń, na które roślina ta działa łagodząco lub całkowicie eliminuje daną dolegliwość. Kiedy więc sięgnąć po pokrzywę?
Herbatka pokrzywowa
Napar z pokrzywy (pokrzywę należy jedynie zalać wrzątkiem) ma wiele prozdrowotnych właściwości. Oto niektóre z nich:
- Pokrzywa niweluje piasek nerkowy i inne schorzenia nerek, którym towarzyszyć mogą wypryski oraz bóle głowy.
- Pokrzywa ma właściwości oczyszczające i pozytywnie wpływa na krew (dzięki dużej dawce żelaza przeciwdziała anemii, niedokrwistości, blednicy i innym chorobom).
- Pokrzywa wspomaga trzustkę i wyrównuje poziom cukru we krwi.
- Pokrzywa zwalcza zapalenie dróg moczowych i choroby z nim związane np. nietrzymanie moczu.
- Pokrzywa oczyszcza organizm i dodaje energii przy wykorzystaniu kuracji z herbaty pokrzywowej (Należy pić powoli, po łyku szklankę herbaty na czczo, pół godziny przed śniadaniem a potem w ten sam sposób 1-2 szklanki w ciągu dnia).
- Herbatka pokrzywowa świetnie działa w leczeniu chorób wątroby, śledziony, żołądka (wrzodach czy skurczach) oraz schorzeniach narządów oddechowych (np. schorzeniach płuc).
- Pokrzywa pomaga w leczeniu chorób bakteryjnych i wirusowych, zmniejsza podatność na przeziębienia oraz niweluje mocne bóle głowy np. migreny.
- Pokrzywę warto pić, gdy cierpimy na różnego rodzaju alergię, szczególnie na katar sienny.
- Pokrzywa zalecana jest osobom starszym, ponieważ wzmacnia ich organizm, dodaje energii oraz pomaga zwalczyć dolegliwości reumatyczne i artretyczne.
- Mycie włosów wywarem z pokrzywy wzmacnia cebulki, niweluje ich nadmierne wypadanie, dodaje połysku i chroni skórę przed łupieżem.
- Pokrzywę warto wykorzystać w leczeniu zwężonych naczyń (dwie garście umytych korzeni, łodyg i liści pokrzywy należy zalać około 5 litrami wody, odstawić na noc i następnego dnia zagotować. W takiej ciepłej kąpieli – wraz z korzeniami, łodygami i liśćmi moczyć nogi przez 20 min. Powstały roztwór można użyć jeszcze 2-3 razy) oraz naczyń wieńcowych (przemywanie chorych okolic wywarem z pokrzywy).
- Istnieją nawet przypadki, kiedy pokrzywa pomogła w wyleczeniu raka żołądka.
Poza właściwościami leczniczymi, pokrzywę warto wykorzystywać również do ochrony roślin przed szkodnikami. Wystarczy dużą ilość pokrzywy zalać dużą ilością wody (nawet 200 litrów) i odstawić na dłuższy czas. Powstałym roztworem należy podlewać wszystkie uprawiane rośliny.
Oczyszczenie z pokrzywą na wiosnę
Pokrzywa jako roślina niezwykle wartościowa jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Można ją kupić w sklepach zielarskich lub w aptece. Warto też zbierać pokrzywy samodzielnie i użyć ich jak najszybciej, by zachować jak najwięcej jej właściwości leczniczych. Można także przygotować zapasy na zimę – wtedy najlepiej zbierać pokrzywy w maju. Aby wyrwać się z zimowego zmęczenia i z energią wejść w czas wiosenno-letni warto podjąć kurację herbatką pokrzywową, która pozytywnie odmieni cały nasz organizm.