Liczba osób zmagających się z problemami dotyczącymi widzenia, stale rośnie. Duży postęp technologiczny wymusza na nas długie i częste wpatrywanie się w ekran komputera, telewizora, komórki czy innego sprzętu, który emituje szkodliwe dla oczu promieniowanie. Czy jest jakaś szansa na utrzymanie wzroku w dobrej kondycji?
Zanim sięgniesz po okulary
Wbrew pozorom na okulary bądź soczewki skazane są głównie osoby z dużą wadą wzroku. Często zdarza się, że obserwujemy stopniowe pogarszanie się widzenia w niedługim odstępie czasu. Zwykle w takiej sytuacji decydujemy się na wizytę u okulisty, który z pewnością zleci noszenie odpowiednich okularów. Zanim zrobimy ten krok powinno się jednak spróbować samodzielnie poprawić jakość widzenia, bowiem mówi się, że u niektórych ludzi okulary wywołują skutek odwrotny od zamierzonego – rozleniwiają oko a co za tym idzie wzrok jest gorszy przez co wada się pogłębia.
Ćwicz codziennie!
Szansą dla zmęczonych oczu o niewielkiej wadzie są odpowiednie ćwiczenia. Powtarzane systematycznie znacznie poprawiają jakość widzenia. Wystarczy zamknąć oczy i kierować oko w każdą stronę po kolei – w lewo, prawo, górę, dół oraz w róg lewy górny, prawy górny, lewy dolny i prawy dolny. Następnie zataczamy wzrokiem kilka kółek. Najlepiej robić kilka serii tego ćwiczenia dziennie. Warto również podczas długiego wpatrywania się w monitor zrobić sobie przerwę np. co pół godziny, odrywając wzrok od ekranu i kierując go w dal, skupiając się na jakimś obiekcie, przedmiocie itp. Dobrze zadziałać może także ćwiczenie pamięci wzrokowej – na kartce należy w linii narysować strzałki w różnych kolorach, które trzymać będzie osoba siedząca naprzeciwko. Na dany sygnał otwieramy na sekundę oczy i musimy określić ile strzałek zauważyliśmy oraz jakie miały one barwy.
Pamiętaj o mruganiu!
Monitory sprzętów elektronicznych nie tylko emitują promieniowanie, lecz są również siedliskiem wielu szkodliwych lokatorów takich jak pyłki, kurz, grzyby, roztocza czy bakterie, dlatego tak ważne jest ich częste czyszczenie odpowiednimi preparatami. Ochronić nas przed tego rodzaju niebezpiecznymi drobnoustrojami, które mogą wywołać alergię lub zapalenie spojówek jest częste mruganie. W czasie, gdy wpatrujemy się w ekrany zamykamy oko o wiele rzadziej niż podczas innych czynności. Częste mruganie pozwoli odpowiednio nawilżyć powierzchnię oka, dzięki czemu unikniemy uczucia suchości czy szczypania. Warto mieć pod ręką również krople do oczu, które doskonale sprawdzą się przy długiej pracy przy komputerze. Taki produkt nie tylko doskonale nawilża rogówkę, ale również nie kosztuje dużo – można je nabyć już za 4 – 5 zł. Warto przyjmować również suplementy bogate w luteinę, która chroni powierzchnię oka przed wolnymi rodnikami i promieniami UV.
Korekcja laserowa
Dla osób, które zmagają się z dużą wadą wzroku szansą jest laserowa korekcja. Ta metoda polega to na wykorzystaniu nowoczesnej techniki laserowej w operowaniu oka, które pozwala na usunięcie kłopotliwej dalekowzroczności czy krótkowzroczności. Taki zabieg jest bezpieczny i trwa krótko a sam operowany wypisywany jest do domu nawet tego samego dnia. Niestety główną wadą tej metody jest cena – za korekcję laserową jednego oka trzeba zapłacić około 3000 zł.