Symbolika barw jest człowiekowi znana już od bardzo dawna. Różnorodność kolorów jakie nas otaczają wpływa na nasze emocje, skojarzenia a nawet samopoczucie. Te powiązania wykorzystywane są również w dziedzinie aranżacji wnętrz, gdzie sprawdzają się znakomicie. Jak dopasować kolor ścian do odpowiedniego klimatu pomieszczenia czy nawet konkretnej osobowości?
Od czego zacząć?
- By wybrać odpowiednią kolorystykę wnętrza trzeba mieć już pewną wizję. Na ostateczny kolor najlepiej decydować się, gdy już wybierzemy konkretne meble, podłogę, drzwi – w ten sposób łatwiej dobierzesz odcień do wszystkich elementów aranżacji.
- Wybierz kolor taki, jaki lubisz i jaki akceptuje reszta domowników. Opieranie się na najmodniejszych trendach nie zawsze wychodzi na dobre – zmiana barwy pomieszczenia to dość czasochłonna czynność, dlatego lepiej od razu wybrać pewniejszy odcień.
- Przed zakupem farby warto pamiętać o tym, że na próbnikach kolor jest jaśniejszy niż na pomalowanej, dużej ścianie. Wystarczy zdecydować się na jasny odcień, bo w ostateczności i tak będzie lekko ciemniejszy.
- Kolor danej farby sprawdź pod różnym światłem. Odcień danego koloru może zmienić się diametralnie w zależności o tego, czy pada na niego światło ciepłe lub chłodne. W sklepie zamontowane jest sztuczne oświetlenie, dlatego by mieć pewność, że w naszym wnętrzu farba będzie prezentowała się tak samo należy sprawdzić jej odcień w świetle dziennym i wieczornym najlepiej wypożyczając próbnik do domu.
- Kolor dopasuj do struktury wnętrza. Wybierając określone odcienie można w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć dane pomieszczenie. Gdy pokój jest mały warto pomalować sufit oraz ściany na biało, ponieważ jasne odcienie sprawiają, że staje się ona optycznie oddalona. Pomocna będzie w tym przypadku również tapeta w małe wzory. Kiedy wnętrze jest zbyt duże postępujemy na odwrót. Ściany można wtedy malować na ciemne barwy i wykorzystywać tapety z ozdobnymi, dużymi wzorami.
- Barwy ciepłe – zimne odpowiednio rozplanuj. W pomieszczeniu, które jest mocno nasłonecznione lub wręcz przeciwnie nie ma zbyt wiele światła dobrze sprawdzają się kolory jasne i ciepłe. Odcienie bardziej chłodne można wykorzystać we wnętrzu, które znajduje się po stronie wschodniej, zachodniej lub południowej. Najlepiej jednak, gdy w jednym pomieszczeniu łączone są barwy w różnych tonacjach. Warto zestawiać np. ciepło drewna z odcieniem szarości, ciemne kolory ścian z jasnymi meblami bądź jasne wnętrza i aranżację w ciemnej oprawie.
- Kolorowe farby są bardzo popularne, lecz śnieżnobiałe ściany również mają swoje zalety. Nie tylko sprawiają, że wnętrze staje się jasne i przestronne. Jest to również kolor niezwykle modny, wręcz ponadczasowy. Doskonale współgra z innymi kolorami np. z szarym, czarnym, kremowym jak i rozmaitymi strukturami typu drewno czy stal.
Jeśli już decydujemy się na kolorowe wnętrze, warto wiedzieć jak działać może na nas dana barwa. Oto znaczenia niektórych kolorów:
Biały – barwa, która świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Dodaje świeżości, przejrzystości i lekkości całej aranżacji.
Żółty – podobnie jak biel powiększa optycznie pokój. Jest barwą pozytywną, wzmacnia koncentrację i dobre samopoczucie.
Czerwony – kolor, który działa antydepresyjnie, odradzany osobom nerwowym. Jest intensywny i pobudzający, dlatego lepiej nie malować na czerwono całego pokoju.
Zielony – barwa natury i spokoju. Ten kolor uspokaja, wprowadza pozytywny klimat do wnętrza. Świetnie nadaje się do pomieszczeń, w których wypoczywamy np. do sypialni, pokoju dziecięcego lub salonu.
Niebieski – kolor, który łączy się ze spokojem i czystością. Jest to odcień chłodny, a więc świetnie prezentuje się w zestawieniu z ciepłą barwą akcesoriów we wnętrzu.
Pomarańczowy – prawdziwy zastrzyk energii. Pobudza do działania i wprawia w dobry nastrój. Kolor pomarańczowy pobudza także apetyt, więc warto go wykorzystać w kuchni.
Brązowy – kolor, który tworzy przyjemny klimat. Wprowadza do wnętrza spokój i harmonię. Najlepiej jest przełamać go kolorowymi dodatkami, by nieco rozweselić lekko smutny odcień brązu.
Fioletowy – pozwala odpocząć i zrelaksować się. Polecany osobom nerwowym, ponieważ świetnie uspokaja. Kolor ten dobrze pasuje do wnętrz, w których się wypoczywa typu sypialnia czy salon.
Różowy – jest odpowiedni dla osób wrażliwych, szczególnie kobiet. Jasny róż łączy się z delikatnością, a bardziej intensywny odcień świetnie pobudza i rozwesela.
Szary – najlepiej prezentuje się, gdy jest przełamany innymi, bardziej intensywnymi barwami. Wprowadza do wnętrza spokój i opanowanie. Pasuje szczególnie do wnętrz łazienek.
Czarny – doskonale uzupełni kolorowe wnętrze. Dodaje elegancji i podkreśla mocny charakter. Optycznie lekko pomniejszy pomieszczenie, jeśli jest ono zbyt duże.