Mąka to produkt niezwykle uniwersalny. Dzieli się ją na kilka podstawowych rodzajów. Jednak obojętnie jaki typ mąki użyjemy – możemy stworzyć z jej pomocą mnóstwo pysznych rzeczy. Najpopularniejszy rodzaj dostępny na rynku to mąka pszenna i żytnia, czyli mąki chlebowe. Pozostałe typy tego produktu wytwarzane z ryżu czy ziemniaków to już mąki niechlebowe. W zależności od tego co zamierzamy przygotować czy upiec, warto wiedzieć która mąka będzie do tego najlepsza. Oto niektóre jej rodzaje:
- Mąka pszenna – delikatna, lekkostrawna i sypka. Jest to typ uniwersalny. Mąka pszenna jest bowiem dobra do pieczenia, ponieważ oprócz tego, że jest bogata w skrobie, posiada w swoim składzie dużą ilość glutenu, dzięki któremu ciast odpowiednio rośnie w wysokiej temperaturze. Poza tym doskonale nadaje się też do pierogów, pizzy, naleśników, pieczywa a także makaronów czy sosów.
- Mąka żytnia – ma lekko szarą barwę. Mimo, że jest zdrowsza od mąki pszennej, ponieważ obniża cholesterol czy wspomaga przemianę materii to jednak jest produktem ciężkostrawnym – ciasto jest dość zbite i ciężkie. Mąka żytnia doskonale sprawdza się przede wszystkim w pieczeniu bułek i chleba, lecz nadaje się też do wypieku ciast czy przygotowywania makaronów.
- Mąka ziemniaczana – jest biała, przypomina nieco mąkę pszenną, skrzypi, gdy ściska się ją w dłoni. Produkowana jest z ziemniaków i ma wiele właściwości nie tylko tych potrzebnych w kuchni, jest też bowiem stosowana jako kosmetyk. Mąka ziemniaczana doskonale zagęszcza sosy, utrzymuje dłuższą świeżość i wilgotność pieczywa a dodana do ciast, które są ucierane, nadaje im odpowiednią sypkość.
- Mąka kukurydziana – zazwyczaj jasnożółta, o lekkiej i sypkiej konsystencji. Nie zawiera glutenu, dlatego jest idealną alternatywą mąki pszennej dla alergików. Ma bardzo dużo zastosowań począwszy od zagęszczania deserów czy zup, wypieków pieczywa i ciast bezglutenowych po lekkie panierki do mięs smażonych. Mąka kukurydziana jest bardzo zdrowia, ponieważ zawiera dużo witamin, magnezu oraz błonnika.
- Mąka orkiszowa – w swojej konsystencji przypomina mąkę pszenną a jej smak jest lekko orzechowy. Jest bardzo wartościowym produktem. Zawiera dużo żelaza i błonnika, pomaga walczyć z niestrawnością. Mąka orkiszowa dobrze sprawdza się przy wypieku pieczywa różnego rodzaju i ciast – ciasto jest zwarte i wilgotne.
- Mąka gryczana – ma jasno brązowy odcień, jest lekka i puszysta. W jej składzie nie ma glutenu, a więc wykorzystuje się ją do wypieków pieczywa i ciast bezglutenowych, nadając im ciemniejszą barwę. Zawiera za to dużo witamin z grupy B czy przeciwutleniaczy. Mąkę gryczaną warto dodać do naleśników, makaronu czy chleba, ponieważ nada im lekkości.
- Mąka ryżowa – jest biała, ponieważ wytwarza się ją z ryżu. Nie zawiera glutenu, jest odpowiednia dla alergików. Mąkę ryżową można dodać do pieczywa, makaronu, kruchych placków, panierek lub do sosów jako zagęstnik.
- Mąka sojowa – ma lekką, puszystą konsystencję. W jej składzie jest dużo białka, mało skrobi, nie zawiera również glutenu. Jest wytwarzana z soi, która jako zamiennik jajek jest odpowiednia dla weganów. Mąka sojowa dodana do chleba czy bułek nadaje im większą wilgotność, dłuższą świeżość i lekko brązowy odcień.
- Mąka owsiana – ma sypką konsystencje, wytwarza się ją z owsa. Jest bogata w wartościowe składniki takie jak witaminy z grupy B, błonnik, wapń, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe. Mąka owsiana zawiera niewielką ilość glutenu, poleca się ją do wypieku pieczywa.
Trzeba pamiętać, że mąka ma najwięcej cennych właściwości, gdy jest świeża, zbyt długie przechowywanie niekorzystnie wpływa na jej wartości odżywcze. Mąkę pszenną powinniśmy trzymać w swojej kuchni maksymalnie 7 miesięcy, a razową do 5 miesięcy.