Mycie rąk to niezwykle prosta czynność, którą wykonujemy w ciągu dnia wiele razy. Mimo to okazuje się, że robimy to zbyt rzadko i zazwyczaj niedokładnie. Jest to duży błąd, ponieważ wbrew pozorom mycie rąk jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dlaczego powinniśmy zadbać o czystość naszych dłoni?
Dłonie to idealne mieszkanie dla zarazków
Nasze ręce codziennie mają styczność z tysiącami przedmiotów. Nie dziwi więc fakt, iż chętnie osadzają się na nich przeróżne grzyby, pasożyty, wirusy oraz wszelkie bakterie, których na jednym centymetrze kwadratowym ciała może być aż 5 milionów! Tak wyglądające dłonie są powodem licznych kłopotów zdrowotnych, których sutkiem jest wiele uciążliwych chorób. Z badań wynika, że w ponad 70% przypadkach to właśnie niewłaściwa higiena rąk była powodem wystąpienia zatruć pokarmowych i innych dolegliwości. A nieproszonych gości nie tak łatwo można się pozbyć – wszelkie wirusy i bakterie na chusteczce higienicznej, którą dłońmi wycieramy zatkany nos, mogą przetrwać nawet 12 godzin!
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Częste i dokładne mycie rąk jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ta na pozór zwykła czynność ochronić nas może przed przeziębieniem i grypą. Odpowiednia higiena dłoni uchroni również od wszelkich zatruć pokarmowych. Jednak przede wszystkim unikniemy również wystąpienia tzw. choroby „brudnych rąk”, do których należą takie schorzenia jak: bąblowica (choroba pasożytnicza spowodowana rzadkim myciem rąk po kontakcie z sierścią i niewłaściwym myciem warzyw oraz owoców, torbiele pojawiają się zwykle na wątrobie, rzadziej na płucach, nerkach czy mózgu), owsiki (powodują swędzenie odbytu), salmonella (wywołuje wymioty, gorączkę i biegunkę) czy wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa, która atakuje przez skażoną żywność, w objawach przypomina grypę lecz po krótkim okresie białka oczu stają się żółte).
Myj ręce – będziesz zdrowy!
Nie wystarczy częste mycie dłoni – czynność ta musi być bardzo dokładna i trwać minimum 30 sekund. Po 15 sekundach mycia zostaje zniszczonych ponad 90% zarazków a w dalszych 15% nasze dłonie zostają całkowicie oczyszczone z groźnych drobnoustrojów. Podczas mycia należy dokładnie czyścić okolice kciuków, opuszki palców a także nadgarstki. Trzeba również dobrze wysuszyć dłonie, ponieważ do wilgotnych miejsc bardziej przylegają wszelkie zarazki. Gdy nie mamy dostępu do toalety warto mieć przy sobie chusteczki antybakteryjne lub specjalne żele antybakteryjne np. Carex. Ponadto oprócz systematycznego mycia dłoni dobrze jest czyścić także miejsca często przez nas używane takie jak: klawiatura, myszka komputerowa czy telefon. W okresie przeziębień pamiętajmy również, aby szybko wyrzucać zużyte chusteczki higieniczne oraz po wytarciu nosa umyć ręce, by usunąć z nich jak najwięcej bakterii.