Gdy aranżując łazienkę chcemy kierować się najmodniejszymi trendami, trzeba postawić na stonowane kolory (szczególnie szary lub brąz) oraz pamiętać o minimalizmie. Wnętrze toalety nie może mieć zbyt wielu szczegółów, które rozpraszają uwagę – prostota jest tutaj niezbędna. Coraz bardziej popularny staje się montaż zabudowy podtynkowej, dzięki której w łatwy sposób można uzyskać efekt modnego i eleganckiego minimalizmu. Dzięki ukryciu wszelkich rur i instalacji wewnątrz ściany, aranżacja łazienki staje się przejrzysta, uporządkowana a każdy kąt dobrze zagospodarowany. Zabudowa podtynkowa pozwala także wydzielić poszczególne strefy: suchą – sanitarną (w obrębie WC) bądź mokrą (umywalka oraz prysznic lub wanna). Gdzie warto zastosować takie rozwiązanie?
- Zabudowa podtynkowa WC – jest to najczęściej instalowana zabudowa podtynkowa. Dzięki niej w łazience pozbędziemy się mało efektownej spłuczki z armaturą na rzecz ścianki z subtelnym, pionowym przyciskiem. Zabudowując WC uzyskujemy dodatkową półkę, na której często umieszczane są różnorodne dodatki. Zabudowa podtynkowa WC jest o tyle łatwa, że na rynku jest bardzo wiele firm, posiadających w ofercie stelaże podtynkowe (także w komplecie z miską i przyciskiem), które umożliwiają montaż tego typu instalacji.
- Zabudowa podtynkowa baterii prysznicowych lub wanno-prysznicowych – to doskonałe rozwiązanie, gdy montujemy nowoczesny prysznic lub wannę a także wtedy, gdy w strefie tej, jest mało miejsca. Podtynkowe zabudowane baterii pozwala dobrze zagospodarować przestrzeń – są to zwykle niewielkie, zgrabne i nowocześnie wyglądające zawory. Taki system pozwoli cieszyć nam się większą swobodą podczas relaksu pod prysznicem lub w wannie.
- Zabudowa podtynkowa umywalki – system ten, tak jak w przypadku innych elementów do zabudowy, pozwala dobrze rozplanować przestrzeń wokół umywalki. Zabudowę podtynkową opiera się tutaj podobnie jak w przypadku WC na stelażu. To rozwiązanie tworzy dodatkową półkę nad zlewem oraz umożliwia łatwy montaż różnorodnych umywalek – w szczególności tych oryginalnych, niestandardowych.
Nie można zapominać, że do montażu tych poszczególnych komponentów łazienki oprócz samych stelaży, misek, baterii, umywalki) niezbędne są odpowiednie elementy hydrauliczne, które umieszczane są wewnątrz ściany i umożliwiają działanie całej instalacji. Decydując się na podtynkowy system w łazience wybierajmy elementy z dobrych, trwałych materiałów, bowiem naprawa wszelkich usterek jest w tym przypadku bardziej skomplikowana niż w tradycyjnej zabudowie.
Warto postawić na zabudowę podtynkową nie tylko ze względu na modny, nowoczesny efekt. Ważne są również kwestie funkcjonalne – dzięki ukrytym rurom i instalacjom zyskujemy więcej przestrzeni i mniej miejsca do sprzątania.