Noworodki to tak delikatne istoty, że gdy pojawia się u nich jakiś problem zdrowotny, ciężko wtedy znaleźć jego skuteczne rozwiązanie. Z wszelkim przeziębieniem, katarem czy kaszlem pozostaje walczyć jedynie naturalnymi sposobami. Łatwiej mają kobiety karmiące piersią, ponieważ w ich mleku znajduje się duża dawka przeciwciał, które dają maluchowi siłę do walki i ochronę przed infekcjami. Jednym z najbardziej uciążliwych przypadłości u niemowląt jest katar. Jak sobie z nim poradzić?
- Przede wszystkim sprawdź, czy odpowiednio ubierasz malucha. Zwykle dziecko zaraża się katarem od domowników, lecz zdarza się także, że ciuszki są nieodpowiednie do temperatury w pomieszczeniach. Sprawdzaj często karczek niemowlaka – jeśli jest ciepły to maluchowi jest ciepło, jeśli jest zimny, musisz go cieplej ubierać.
- Przy posiadaniu malucha niezbędny jest zakup odciągacza. Tradycyjna gruszka zwykle nie wystarcza, dlatego warto mieć aspirator do nosa. W sklepach można spotkać różne rodzaje. Są odciągacze ustne, które sprawdzają się najlepiej w codziennej higienie noska. W przypadku, gdy katar jest duży i rzadki ten typ aspiratora średnio pomoga, ponieważ siła odsysania jest często niewystarczająca a sam rodzic, który wykonuje tą czynność kilkakrotnie może również odczuwać dyskomfort w gardle. Kiedy niemowlę ma spory katar najlepiej jest go usuwać odciągaczem elektronicznym lub tym do odkurzacza. Te rodzaje aspiratorów pozwalają szybciej i dokładniej oczyścić nosek dziecka.
- W przypadku kataru lub nawet kaszlu u niemowląt bardzo dobrze sprawdzają się także inhalacje z soli fizjologicznej. W aptekach dostępne są niewielkie roztwory, które wystarczą w przypadku niezbyt dużego przeziębienia. Jednak jeśli katar jest bardzo uciążliwy można kupić 10% roztwór soli fizjologicznej. Ten rodzaj soli jest jednak wydawany jedynie na receptę i musi być on rozcieńczony np. wodą przegotowaną. Z takiej jednej dawki 10% roztworu należy odlać 3 ml i wlać 7 ml wody. Tak uzyskana porcja starcza na cały dzień – na jedną inhalacje wystarczy odlać 2 ml powstałego roztworu.
- Do leczenia kataru malucha można użyć również olejków eterycznych, takich jak olejek eukaliptusowy. Do miski z gorącą wodą wystarczy wlać kilka kropel olejku i spacerować z dzieckiem w pobliżu niej. Można również w czasie kąpieli trzymać taką miskę obok wanienki, aby dziecko delikatnie czuło uwalniany aromat. Innym rozwiązaniem jest nasączenie pieluchy tetrowej naparem z rumianku i powieszeniem jej przy łóżeczku podczas, gdy maluch śpi.
- Katar u niemowlęcia jest bardzo uciążliwy, ponieważ zakres leczenia medykamentami jest bardzo ograniczony. Zwykle lekarstwa dostępne na rynku na katar bądź przeziębienie można stosować dopiero od 1 roku życia. Jeśli jednak dziecko skończy 3 miesiące warto mieć w swojej apteczce Nurofen dla dzieci Forte, który obniży gorączkę i zniweluje ból oraz Nasivin Soft 0,01% w formie kropli niezbędny w przypadku uciążliwego kataru.