Jak czyścić dywan?

Piękny dywan jest znakomitym uzupełnieniem każdego wnętrza. Jednak aby tak było trzeba regularnie go odkurzać i czyścić, przez co na długo zachowa swój atrakcyjny wygląd. Jeśli będziemy dbać o dywan zbyt rzadko ciężko będzie usunąć brud, kurz i plamy, które są nie tylko nieestetyczne, ale wpływać mogą również na nasze zdrowie. Jakie sposoby czyszczenia wybrać?

Odkurzanie nie wystarczy

Zazwyczaj raz w tygodniu używamy do czyszczenia dywanu odkurzacza, myśląc, że to wystarczy. Niestety tak nie jest. Odkurzacz pomoże usunąć kurz i brud jedynie z jego wierzchniej części. Do czyszczenia plam i głęboko zalegających zanieczyszczeń trzeba użyć odpowiednich preparatów. Samo odkurzanie łączy się również z niebezpiecznym uwalnianiem roztoczy do powietrza. Aby zminimalizować ich ilość trzeba starać się przy tej czynności otwierać okna, by zapewnić dobrą wentylację. Czyszczenie na mokro z kolei powoduje większą wilgotność powietrza co także wywołuje wzrost liczby roztoczy. Na tego rodzaju odświeżenie dywanu wybierzmy więc ciepły, słoneczny dzień, aby móc to robić przy otwartym oknie. A co zrobić, gdy jest już zimno? W zimie możemy wystawić dywan na mróz, przynajmniej na kilka godzin, ponieważ wtedy zostaną zniwelowane wszelkie zarazki. Ograniczenie nagromadzenia roztoczy w powietrzu jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy domownicy są alergikami.

Czyszczenie na sucho

Jest to szybki i tani sposób na odświeżenie dywanu. Po starannym odkurzeniu należy posypać proszkiem (np. Vanish – cena 20 zł) lub sodą oczyszczoną całą powierzchnię. Następnie rozprowadzony środek trzeba dokładnie wetrzeć, szczególnie w miejsca te najmniej widoczne. Całość należy zostawić na 20 min, aby preparat lub soda zaczęła działać. Kolejnym krokiem jest ponowne odkurzenie dywanu i ewentualne usunięcie resztek poprzez jego wytrzepanie na zewnątrz.

Czyszczenie na mokro

Jest to oczyszczanie nieco bardziej wymagające i czasochłonne. Aby odświeżyć dywan na mokro należy przygotować miskę ciepłej wody wraz z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, którą umieszczamy w rozpylaczu bądź użyć specjalnego preparatu do czyszczenia w sprayu (np. Vanish – cena 32 zł). Kilka kropel octu pozwoli także zminimalizować nieprzyjemne zapachy. Po rozpyleniu środka należy czyścić dywan szczotką o miękkim włosiu. Uzyskaną w ten sposób pianę trzeba pozostawić na minimum 10 minut, by mogła ona rozpuścić brud. Następnie dywan przecieramy lekko wilgotną szmatką, po czym rozkładamy na nim suchy materiał (np. ręczniki), by mógł on wsiąknąć wodę. Po kilku godzinach, gdy dywan wyschnie należy go ponownie odkurzyć.

Pozostałe metody

Poza czyszczeniem na sucho i mokro można zastosować inne metody odświeżenia dywanów. Jedną z nich jest użycie piorącego odkurzacza, który wykorzystuje moc pary wodnej do skutecznego usuwania brudu, plam, nieprzyjemnych zapachów i roztoczy, dzięki dokładnej dezynfekcji włókien. Ta metoda czyszczenia sprawdza się szczególnie w przypadku trudnych zabrudzeń. Jedynym minusem jest konieczność posiadania specjalnego odkurzacza. Warto też czyścić dywan od razu po jego poplamieniu. Wystarczy wtedy usunąć płyn szmatką lub papierowym ręcznikiem i polać ubrudzone miejsce wodą gazowaną. Dobrze sprawdza się również niewielka ilość octu bądź soda oczyszczona, pozostawiona na plamie na kilka minut i usunięta wilgotną ściereczką. Jeśli plama jest trudna do usunięcia najlepiej od razu spryskać ją specjalnym preparatem do czyszczenia dywanów.

Share on Google+0Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *