Dziecko a higiena w łazience

Dobre przyzwyczajenia powinniśmy przekazywać naszym pociechom jak najwcześniej. Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka i zwykle naśladują również zachowania dorosłych. Wszystko co robimy może więc bezpośrednio wpłynąć na postrzeganie świata przez malucha. Warto świecić przykładem i uczyć dziecko dobrych nawyków, szczególnie w toalecie, już od pierwszych lat.

Wesołe szczotkowanie zębów

Higiena jamy ustnej jest ogromnie ważna. Szczotkowanie zębów, najlepiej kilka razy w ciągu dnia (minimum 2 razy) pozwala uniknąć problemów z próchnicą i stresem dziecka związanym z naprawą ubytków u dentysty. Aby przekonać dziecko do tej prostej, aczkolwiek niezwykle ważnej czynności nie trzeba wiele. Wystarczy, że sami damy dobry przykład myjąc zęby razem z maluchem. Nie obędzie się też bez kolorowej szczoteczki z ulubionym bohaterem bajek czy smaczną pastą dla dzieci. Najlepiej jest, gdy szczotkujemy zęby przed lustrem, tak aby nasza pociecha widziała co dokładnie robi. Warto zachęcić dziecko do mycia zębów swoim lalkom, pluszakom, czy nawet jednemu z rodziców, co z pewnością sprawi dużą frajdę całej rodzinie. Niech maluch sam czyści swoje ząbki – poczuje się wtedy jakby był „prawie dorosły”. Jeśli to nie pomaga można wprowadzić system nagród lub pochwały za dobre wykonanie szczotkowania. Dużo daje również nauka poprzez książeczki czy bajki, które opisują jak myje się zęby, Ważne jest, aby czynności szczotkowania towarzyszyła radość i zabawa, chociażby przy wspólnym śpiewaniu, które pozwoli skupić się dziecku na pozytywnych wrażeniach związanych z higieną jamy ustnej.

Przyjemne mycie rąk

Jest to czynność, która przez nas i dziecko powinna być wykonywana przynajmniej kilka razy dziennie. Za każdym razem, gdy wracamy z zabawy na podwórku, ze spaceru bądź z wyprawy na zakupy a przede wszystkim przed wyjściem z toalety zarówno my jak i nasza pociecha powinna dokładnie myć ręce. Ta czynność powinna trwać przynajmniej jedną minutę i być zakończona starannym osuszeniem dłoni. Dzięki tej systematyczności i dokładności zmniejszymy ilość bakterii znajdujących się na rękach, które mogą powodować wszelkie zatrucia i choroby. Maluch już od samego początku, gdy uczy się korzystania z nocnika, powinien być przez nas instruowany, by po tej czynności zawsze umyć dłonie. W sytuacji, gdy dziecko ma opory przed samodzielnym korzystaniem z toalety warto zachęcić go do tego różnymi sposobami. Przyda się wtedy grający nocniczek, który może zaciekawić naszą pociechę oraz kolorowe mydło w płynie dla dzieci o ładnym zapachu, które sprawi, że malec będzie kojarzył mycie rąk z przyjemną czynnością. Pozwólmy maluchowi także obserwować jak opróżniasz nocniczek i puszczasz wodę w toalecie, aby zapamiętał jak najwięcej z każdej wizyty w łazience. Dobre nawyki, które wpoimy dziecku przydadzą się, szczególnie wtedy, gdy pójdzie do szkoły. Warto uczyć swoją pociechę już w wieku 2 lat odpowiedniego zachowania w łazience, przez co unikniemy jego stresu związanego z korzystania ze szkolnej toalety.

Radosna kąpiel

Nie wszystkie dzieci lubią się kąpać. Mimo to, trzeba uświadamiać malucha jak ważna jest higiena i dlaczego trzeba często się myć. Niezawodnym elementem każdej kąpieli dziecka są zabawki. Obojętnie ile by ich nie było to zwykle one pochłaniają całe zainteresowanie malucha, dzięki czemu możemy go spokojnie umyć. Jeśli zabawki nie wystarczą, można wykorzystać muzykę. Wprowadzi to radosną atmosferę, szczególnie, jeżeli rodzic zdecyduje się na wspólne śpiewanie wraz ze swoją pociechą. Dużo radości daje też wanna wypełniona sporą ilością piany, którą można się bawić bez końca. Jeśli mimo tych atrakcji dziecko płacze i jest niespokojne, trzeba zwrócić uwagę, czy nie popełniamy podstawowych błędów podczas kąpieli. Należą do nich m.in. zbyt gorąca lub zbyt zimna woda w wannie, gwałtowne zanurzenie malucha w wodzie, za niska lub za wysoka temperatura w łazience, nerwowe ruchy dorosłego i najczęściej występująca sytuacja – zalewanie oczu malucha w czasie spłukiwania główki. Ten ostatni problem możemy łatwo rozwiązać. Na rynku są bowiem dostępne specjalne kubki do polewania główki wodą oraz rondo kąpielowe, które skutecznie ochronią oczy dziecka. Wyeliminowanie tych błędów powinno poprawić atmosferę podczas codziennego mycia. Starajmy zapewnić dziecku spokój, poczucie bezpieczeństwa i pozytywne emocje związane z samą kąpielą a z pewnością stanie się ona najprzyjemniejszym momentem w ciągu dnia dla całej rodziny.

Share on Google+0Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *