Obroża czy szelki? Przegląd psiego sprzętu spacerowego

Spacer to frajda dla każdego psa, obojętnie czy na obroży czy w szelkach. Dla właściciela zwierzaka jest to jednak moment, który wymaga od niego pełnej koncentracji. Jak wynika z badań TNS OBOP począwszy od roku 1999 ponad połowa polskich gospodarstw posiada przynajmniej jednego psa. To oznacza, że bardzo wielu Polaków musi codziennie wyprowadzać swojego pupila na spacer. Jak zadbać o to, by pies podczas szaleństw na świeżym powietrzu był bezpieczny a zarazem zagwarantować mu wygodę i pełną swobodę ruchów? Który sprzęt spacerowy będzie najlepszym rozwiązaniem?

Obroża dla psa jest obecnie jednym z najbardziej popularnych produktów na rynku. Faktem jest jednak, to że na szelki decyduje się coraz więcej właścicieli psów. Dlaczego warto pokusić się o taką odmianę?

Czym różnią się szelki dla psa od obroży?

Różnica między tymi dwoma rodzajami sprzętu spacerowego jest widoczna gołym okiem. Obrożę stanowi jedynie pasek obejmujący szyję pupila. Szelki dla psa to zaś wygodne pasy łączone na grzbiecie i mocowane wokół przednich łap. Całość stanowi bardzo stabilny i bezpieczny uchwyt. Szelki dla psa w przeciwieństwie do zwykłej obroży mają mnóstwo zalet. Są nimi między innymi:

  • bezpieczeństwo dla dorosłych psów i szczeniąt – szelki niwelują możliwość podduszenia (co w przypadku obroży zdarza się bardzo często) oraz zmniejszają również ryzyko urazów ciała, w szczególności odcinka szyjnego kręgosłupa, wtedy gdy pies ma skłonność to mocnego ciągnięcia za smycz
  • dzięki stabilnemu mocowaniu szelki zapewniają wygodę dla psa oraz lepszą kontrolę nad pupilem dla właściciela
  • szelki dla psa mają również szerokie pole zastosowania: nie tylko nadają się do codziennych spacerów, ale wykorzystywane są też w różnorodnych sportach – charakteryzuje je zabudowana forma pasów na klatce piersiowej, przez co nacisk i obciążenie są w idealny sposób rozłożone na całym ciele zwierzaka (szelki Guard do biegania i jazdy na rowerze lub szelki Sled przeznaczone dla psów zaprzęgowych)

Wybierając szelki dla psa warto pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest ich dopasowanie do wielkości zwierzaka. Należy stosować się do zasady: im większy jest pies, tym szersze szelki będą dla niego odpowiednie. Ważny jest również rozmiar oraz materiał z jakiego jest wykonany dany model. Szelki nie mogą być za luźne, ani za ciasne – należy szukać po prostu „złotego środka”. Z kolei najlepszym materiałem będzie taki, który dobrze przepuszcza powietrze oraz ma właściwości szybkoschnące.

Szelki samochodowe

Każdy kierowca podczas jazdy autem ma obowiązek zapewnić swojemu pupilowi pełne bezpieczeństwo. Szelki samochodowe nadają się do tego idealnie. Utrzymują one psa w stabilnej pozycji, nawet podczas gwałtownego hamowania a także chronią przed jego wyskoczeniem przez otwarte okno lub drzwi. Szelki tego typu są wpinane do spięcia pasów samochodowych oraz mają praktyczną regulację długości, co pozwala łatwo dopasować je do wielkości zwierzaka.

Smycz dla psa – jaką wybrać?

Wybór smyczy, która będzie wygodna dla psa a jednocześnie pozwoli jego właścicielowi zapanować nad ruchliwym pupilem musi być dobrze przemyślany. Możliwości jest wiele, Jan Fannell w swojej książce „Zapomniany język psów” stwierdza: „Osobiście polecam smycze lekkie, wykonane z mocnej linki. Metalowe łańcuszki mnie osobiście bardziej kojarzą się z bronią lub narzędziem tortur.” Dużą rolę odgrywa sam rodzaj smyczy, która występuje w formie tradycyjnej, automatycznej czy linkowej. Pierwsze dwa typy są najczęściej wybieranym produktem przez właścicieli psów. A która smycz dla psa będzie lepsza? Każdy typ ma swoje wady i zalety. Smycz tradycyjna tzw. smycz treningowa w postaci np. taśmy z syntetycznego materiału to dobre rozwiązanie dla pupili, które są żywiołowe i skore do zabawy. Klasyczna forma pozwala bowiem na lepszą kontrolę nad psem oraz jest odpowiednia do ćwiczeń i tresury. Dodatkową zaletą jest też niska cena. Smycz automatyczna posiada plastikowy pojemnik ze zwiniętą całą linką, której długość poprzez użycie guzika, właściciel psa reguluje według własnego uznania. Zwolennikiem tego rodzaju sprzętu jest Andrew Edney, który w książce „Psy i szczenięta” pisze: „ O wiele bardziej przydatna od smyczy skórzanej jest smycz samoczynnie wydłużająca się. Daje ona psu możliwość poruszania się po znacznie większej przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu nad nim kontroli.” Jednakże smycz automatyczna dobrze sprawdza się wyłącznie w przypadku psów spokojnych i posłusznych. Poza wymienionymi wyżej rodzajami jest wiele innych typów na rynku. Często można natrafić smycz z amortyzatorem, która idealnie pasuje do sytuacji, gdy właściciel biega lub jeździ na rowerze jednocześnie prowadząc obok swojego pupila. Taki model zapewnia płynność ruchu, lecz gwałtowne kurczenie się paska może być niebezpieczne dla psa, który często szarpie i wyrywa się. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy więc przede wszystkim od osobowości zwierzaka oraz wygody samego właściciela.

Jaki kaganiec wybrać?

Każdy pies powinien mieć swój kaganiec. Jest on niezbędny w wielu sytuacjach, szczególnie jeśli nasz pupil jest agresywny wobec ludzi lub innych zwierząt. Ponadto polskie prawo wymaga wykorzystania kagańca podczas podroży w komunikacji publicznej. Dzięki tej formie zabezpieczenia mamy kontrolę nad psem w każdym momencie, co pozwala uniknąć wielu groźnych sytuacji. Na rynku znaleźć można wiele wersji i materiałów z jakich wykonany jest ten element wyposażenia naszego pupila. Jaki kaganiec dla psa będzie najlepszy? To zależy w dużej mierze od sytuacji i okoliczności jego zastosowania. Najbardziej popularnymi rodzajami kagańców są m.in. :

  • Metalowe – cechuje je wysoka trwałość oraz przewiewność (duża zaleta podczas upałów). Dobrze sprawdzają się w przypadku bardzo agresywnych psów, są regulowane przez pasek na głowie psa. Metalowe kagańce łatwo się czyści, jednak w połączeniu z wodą mogą szybko rdzewieć. Minusem jest również duża waga, która sprawiać może spore trudności każdemu psu. Dobry, metalowy kaganiec musi posiadać wygodny, filcowy pasek oraz jednocześnie nie może być pokryty emalią, ponieważ jest ona szkodliwa dla zwierzaka.
  • Skórzane – mimo, że są bardzo lekkie i wygodne to mają niestety tendencje do odkształceń. Są również podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych np. deszcz. Skórzane modele pozwalają przyzwyczaić psa do noszenia kagańca. Występują również w wersji mniej, lub bardziej zabudowanej dla agresywniejszych pupilów.
  • Plastikowe – w swojej budowie przypominają wersje metalową, lecz są o wiele bardziej lekkie. Kagańce plastikowe są łatwe w czyszczeniu, jednakże szybko się niszczą. Są dobrym wyborem dla mniejszych i spokojnych psów, ponieważ ich elastyczność jest wadą w przypadku zwierzaka agresywnego.
  • Materiałowe – ten typ kagańca jest najchętniej wybierany przez właścicieli psów. To wygodny, lekki model, który doskonale sprawdza się w zabezpieczeniu pupila przez krótki czas. Sam materiał może utrudniać wentylację powietrza, dlatego taki rodzaj kagańca nie nadaje się do aktywnego spędzania czasu. Wadą jest również nietrwałość, podatność na zabrudzenia oraz trudność w idealnym dopasowaniu rozmiaru kagańca materiałowego do pyska pupila.
  • Fizjologiczne – taki model ma wiele zalet: doskonale sprawdza się na każdym spacerze, jest wygodny i bezpieczny. Mimo, że takie kagańce są rozmiarowo duże, to zapewniają psu dużą swobodę ruchów. Typ fizjologiczny wyróżnia się również połączeniem dwóch cennych zalet: małej wagi i trwałości. Wykonanie z lekkiego metalu, zazwyczaj pokrytego gumoplastikiem sprawia, że model ten jest niezwykle wytrzymały.

Należy pamiętać, że kaganiec dla psa musi być przede wszystkim na tyle duży, by pozwalał na swobodne otwieranie pyska. Aby to osiągnąć należy do wymiarów danego modelu dorzucić około 3 dodatkowych centymetrów. Wygoda psa powinna być głównym determinantem ostatecznego zakupu.

Akcesoria spacerowe – co warto mieć?

Aby umilić czas naszego spaceru z pupilem można skusić się na wiele ciekawych dodatków. Jednym z nich jest chociażby butelka na wodę zintegrowana z miską, która zajmuje niewiele miejsca i pozwala wygodnie posilić psa w dowolnym momencie. Przy skutecznej tresurze istotnym elementem jest nagradzanie zwierzaka. Dzięki temu pies uczy się pożądanych przez nas zachowań. W takich sytuacjach warto wykorzystać woreczek na smakołyki Royal Canin. Taki produkt pozwala na łatwe przechowywanie apetycznych nagród dla pupila. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu oraz praktycznych akcesoriów spacerowych należy kierować się przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem psiaka, który z pewnością nam to wynagrodzi w swojej bezgranicznej miłości.

Share on Google+0Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *