Zalety dobrze oświetlonego wnętrza

Światło pełni we wnętrzu ogromnie ważne funkcje. Lampy są nie tylko efektownym dodatkiem. Emitowane przez nich światło wpływa również na nasze samopoczucie a nawet zdrowie. Odpowiedni dobór oświetlenia to także świetny pomysł na optyczne powiększenie wnętrza i subtelną odmianę każdej aranżacji. Dlaczego warto napełnić swój dom światłem?

Gra świateł – optymalne rozplanowanie oświetlenia potrafi zdziałać cuda. Gdy w pomieszczeniu jest dużo światła staje się ono o wiele przestronniejsze. Jednak to nie wszystko. W przypadku zbyt dużego pokoju warto wykorzystać kinkiety, które stworzą w nim bardziej ciepły i przytulny klimat. Wysoką przestrzeń można nieco obniżyć światłem skierowanym w dół. Gdy pomieszczenie jest wąskie warto dobrze oświetlić najkrótszą ścianę, by ją delikatnie wydłużyć. W niskim pokoju koniecznie podświetl sufit, co sprawi, że tak ulokowane światło optycznie „rozciągnie” całą przestrzeń. Warto montować subtelne oświetlenie także w różnego rodzaju wnękach, by podkreślić każdy zakamarek pomieszczenia.

Światło dla zdrowia – porze jesienno-zimowej, gdy dzień staje się szary i krótki, nasz organizm potrzebuje uzupełnienia codziennej dawki światła słonecznego. Liczne badania udowodniły, że dobrze oświetlona przestrzeń wywołuje lepsze samopoczucie, zmniejsza zmęczenie czy nawet chroni przed depresją. Wysokie natężenie światła wykorzystywane jest w samym leczeniu, tzw. fototerapii. W trosce o zdrowie powinno się wybierać oświetlenie jak najdokładniej imitujące odcień blasku słonecznego. Pozwoli to naszemu organizmowi produkować więcej serotoniny (hormonu odpowiadającego za zadowolenie), dlatego łatwiej przystosujemy się do niesprzyjających warunków w danej porze roku.

Wygoda i funkcjonalność – w dobrze oświetlonym domu po prostu wygodnie się mieszka. W każdym pomieszczeniu światło powinno być dostosowane do czynności i zwyczajów jakie tam panują. W biurze niezbędne jest dobrze oświetlone biurko, podobnie jak w ulubionym miejscu do czytania – tam nasze oczy muszą otrzymać dużą ilość światła, by wzrok nie męczył się. Do sypialni czy do salonu odpowiedni będzie bardziej ciepły odcień lamp, który stworzy dobry klimat do wypoczynku lub oglądania telewizji. W jadalni koniecznie musi zawisnąć żyrandol bądź wieloelementowe oświetlenie, które dobrze nasyci światłem całą powierzchnię stołu. Każda łazienka powinna mieć również mocne lampy zamontowane tuż przy lustrze, aby w odbiciu można było dokładnie ujrzeć nawet najdrobniejszy szczegół. Kuchnia również wymaga dużej ilości światła skumulowanego przynajmniej w dwóch miejscach – nad blatem na którym przygotowujemy potrawy oraz nad kuchenką, gdzie odbywa się równie ważny proces gotowania i przyprawiania. W każdy pomieszczeniu powinno się ogólnie trzymać zasady wykorzystania trzech rodzajów oświetlenia: ogólne, czyli rozjaśniające całą przestrzeń, miejscowe jako wyznacznik danej strefy a także dekoracyjne, które ma jedynie podkreślać wybrane elementy wnętrza.

W odpowiednio rozświetlonym domu życie staje się łatwiejsze. Działamy efektywniej, wypoczywamy lepiej a dobry humor mamy o wiele częściej. Czasami jedna lampa może zdecydować o tym, że w danym pomieszczeni poczujemy się znacznie lepiej – warto o tym pamiętać szukając winowajcy jesienno-zimowej depresji czy planując pozytywne zmiany w wystroju całego domu.

Share on Google+0Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *